yandex Dünya Ralli Şampiyonası’nın 5 efsane otomobili - Ralli Magazin - Güncel Ralli Haberleri

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 5 efsane otomobili

Dünya Ralli Şampiyonası ilk yapılmaya başlandığı 1973 yılından beri, özel pilotları ve modifikasyon edilmiş arabalarla dünyanın dört tarafında yolların tozunu attırıyor. Araçların bazen nehirden bazen bir uçurumun kenarından geçiyor olması, doğa koşullarından etkilenmeleri ve seyircinin yarışları çok yakından takip edebilmesi serinin heyecanını oldukça arttırıyor. Dünya Ralli Şampiyonası tarihine damga vurmuş çok özel 5 otomobili sizler için derledik...

1) Subaru - Impreza

Colin McRae, Richard Burns ve Petter Solberg gibi sürücülerin yönetiminde 90’ların sonuna kesinlikle imzasını attı.


2) Citroen - Xsara WRC

Sebastian Loeb bir dünya starına dönüştüyse bunda Xsara’nın payı yadsınamaz. 2003-2006 arasında hem sürücü hem takımda 3 dünya şampiyonluğu bu büyülü birliktelikle geldi.


3) Lancia - Delta İntegrale

Tam 10 şampiyonluk kupası kazanan Delta, bu bağlamda kırılması güç bir rekoru elinde tutuyor. 1987-1992 arasında 6 yıl arka arkaya takım şampiyonluğu unvanını kimseye kaptırmadı.


4) Toyota - Celica

90’lar başladığında Dünya Ralli Şampiyonasında Lancia-Delta arka arkaya aldığı şampiyonlukları artık Celica’ya devrediyordu.


5) Mitsubishi - Evolution

1996-1999 arasında arka arkaya dört şampiyonluk alırken, hızı kadar sağlamlığıyla da yeni hayranlar ediniyordu Mitsubishi. Tabii bu başarıda Tommi Makinen’in baş rolde olduğunu da vurgulamak gerekir.


BONUS: Mini Cooper

Söz konusu Mini ise her şeyden önce duygular gelir. Mininin ralli parkurlarında hırpalanmasına gönlü razı gelmeyecek milyonlarca hayranı olabilir ama 1964 Monte Carlo Rallisinde bir de zafer kazandı.


Hiç yorum yok: